Read time: less than 5 minutes (285 words)

Brutalna historia o nonkomformizmie i zawiści

Brutalna historia o nonkomformizmie i zawiści

...Nad rzeczką, opodal krzaczka, mieszkała kaczka dziwaczka...

...lecz zamiast trzymać się rzeczki robiła piesze wycieczki...

Znamy wszyscy tę opowieść, prawda? Zamiast wypełniać przypisane jej przez urodzenie i pochodzenie role, bohaterka tej historii ośmiela się przełamać społeczny schemat. Nie lata, nie pływa - spaceruje. Wychodzi ze swojego środowiska i wkracza w otoczenie ludzi, którzy w gatunkowistycznej hierarchii bytów są klasą uprzywilejowaną. Ale nie radzi sobie w kulturze której nie zna, nie rozumie jej schematów ("poszła do praczki, kupować pocztowe znaczki, zjadając tasiemkę starą, mówiła że to makaron"). Jak każdy nuworysz, naśladuje członków grupy do której aspiruje ("czubek z kokardą") ale czyni to nieudolnie ("czesała się wykałaczką").

Kaczka nie robi nikomu krzywdy swoimi zachowaniami. Niemniej, jako że odbiegają one od normy, bohaterka staje się przedmiotem nienawiści i krytyki ze strony przedstawicieli grupy z której pochodzi. To oni naklejają jej łatkę “dziwaczki” - zapewne zatem nie była bogata lub sławna, majętny dziwak nazywany jest ekscentrykiem. Za swój kompletnie nieszkodliwy indywidualizm, nonkomformizm i naruszenie granic klasowych zostaje ukarana - nie przez klasę do której próbowała się dostać, ale przez współziomków, którzy zamiast poprawić swoje życie w chaszczach na brzegu zimnej wody, mają jej za złe, że ona już się z nimi nie męczy. W końcu doprowadzają do jej śmierci. “Dziwaczka” zostaje sprzedana (niewolnictwo) i zabita w celu zjedzenia jej mięsa. Po śmierci Kaczki okazuje, się że jej prawdziwa tożsamość była jeszcze inna - wychodzi z niej kryptozając, przedstawiciel innego gatunku, środowiska (las) i płci, które całe życie ukrywał(a).

A wy myśleliście, że to taki niewinny, zabawny wierszyk dla dzieci? Nie, to świadectwo jak ludzie traktują tych, którzy się od nich różnią.

#vegan #LGBT #racism #speciecism

What do you think of this story?

Heart eyes Beautiful  
Thinking face Thought-provoking  
Nerd face Inspiring 1
Grinning Entertaining 2
Open mouth Jaw-dropping  
Cry Moving  
Money mouth face Biased  
Triumph Annoying  
Px?id=641507&t=2